cigarettes-621346_640

Personalo mokymo išlaidų įtaka organizacijos finansams

Įmonių vadovai vis dažniau siunčia savo darbuotojus į kvalifikacijos kėlimo kursus, tikėdamiesi gauti ilgalaikę finansinę grąžą. Jie tiki, jog investicijos į personalo mokymą gali padėti pagerinti ne tik įmonės finansinius rodiklius, bet ir padidinti pačių darbuotojų motyvaciją darbe bei jų gebėjimą geriau išspręsti iškylančias problemas. Visų pirma, įmonės vadovui yra labai svarbu, kad jų darbuotojai būtų motyvuoti dirbti.

Darbuotojas, kuris eina į darbą su dideliu noru atlikti savo pareigas kuo geriau ir padėti įmonei pasiekti kuo aukštesnį lygį yra kur kas pranašesnis už darbuotoją, kuris į darbą vyksta tik todėl, kad reikia.


time-430625_640Darbuotojas, kuris atkenčia tas 8 darbo valandas ir su palengvėjimu palieka darbovietę. Tokie darbuotojai tampa įmonės „inkaru“, tačiau atleisti juos dėl sumažėjusios motyvacijos, kuomet Lietuvoje trūksta gerų specialistų, būtų didelė prabanga. Būtent dėl šios priežasties verta apmąstyti kitas galimybes, kaip pakelti darbuotojų motyvaciją. Vienas iš būdų tai padaryti – išsiųsti darbuotoją į mokymus. Tokie mokymai, kaip parodė juose dalyvavusių įmonių patirtis, yra labai geras būdas padėti žmogui sugrąžinti ne tik norą dirbti, tačiau ir norą savo darbą atlikti kaip įmanoma geriau. Tokie mokymai labai padėjo ne vienai įmonei ir jų naudą įvertinti galima per labai trumpą laiką. „Protechnika“ – tai viena iš daugelio įmonių, kurios tvirtina, jog mokymai turėjo didžiulę naudą: „Mokymų nauda mūsų įmonei akivaizdi – prasidėjo pokyčiai veiklos procesuose, padidėjo darbuotojų efektyvumas. Kiekvienas šiandien į savo darbą žiūri kaip į bendrą komandos tikslą, o ne asmeninių pareigybių vykdymą, kaip, mano manymu, įmonėje buvo daug metų“, – kalbėjo Jolita. Tokie vadovės žodžiai parodo, jog mokymai padeda abiem pusėms: ir darbuotojui, ir įmonei, kurioje jis dirba. Žmogus po mokymų įprastai tampa labiau motyvuotas darbui, taip pat tai padeda ir asmeniniame gyvenime: dažnas darbuotojas sako, jog mokymai, jam padėjo suprasti ko jis nori iš gyvenimo ir kokie jo tikslai. O darbdaviui, suprantama, toks darbuotojo pasikeitimas neabejotinai atsispindi padidėjusiame bendrajame pelne, taip pat kyla mažiau nesutarimų su partneriais ir klientais, kas taip pat leidžia įmonei pasiekti geresnius finansinius rodiklius padidinant darbų spartą bei sandorių vertę.


Kiekvienos įmonės sėkmės pagrindas yra kompetentingi darbuotojai. Tačiau aukštos kvalifikacijos darbuotojų pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje sparčiai mažėja, nes šie emigruoja į kitas Europos ar pasaulio šalis, kur atlyginimas už jų žinias ir galimybes yra ženkliai didesnis nei Lietuvoje. O tie, kurie lieka Lietuvoje, mažesnėms mūsų šalies įmonėms yra sunkiai įperkami.

Vadovams tenka spręsti dilemą, kaip pagerinti finansinę padėtį neišleidžiant didžiulių pinigų patyrusiems ir labai kvalifikuotiems darbuotojams samdyti.

Vienas iš galimų būdų spręsti šį klausimą yra turimų darbuotojų kvalifikacijos kėlimas. Investavus į savus darbuotojus, į jų darbo kokybės gerinimą ir jų žinių bagažo didinimą galima sutaupyti nemažai lėšų ir galiausiai turėti teigiamą rezultatą ilgesniame laikotarpyje. Teigiama, jog įmonių vadovai, kurie siunčia savo darbuotojus į įvairius kvalifikacijos kėlimo kursus, tikisi, jog pasimokiusių darbuotojų veiklos rezultatai vidutiniškai pagerės bent 20 procentų.


Darbuotojas nėra lygus kitam darbuotojui.

Į mokymus išsiųsti 2 darbuotojai. Vienas įmonėje jau dirba 21 metus, kitas vos 9 mėnesius. Dėl tokių darbo patirties skirtumų galima spręsti, jog didesnę darbo patirtį turinčio asmens darbo kokybė ženkliai nepakis, nes su tokia didžiule patirtimi kažką nauja išmokti ir sugebėti pakeisti savo nusistovėjusius darbo principus, būtų gana sudėtinga. Tačiau, žinoma, naujovės vienoje ar kitoje srityje gali, ne kardinaliai, bet padėti ir šiam žmogui pagerinti savo darbo kokybę bei paspartinti darbų atlikimo tempą, o  tai galėtų padėti įmonei siekti geresnių rezultatų.

Kvalifikacijos kėlimo mokymai didžiausią įtaką  gali turėti mažesnę darbo patirtį turintiems asmenims. Šių žmonių darbo principai dar nėra nusistovėję, turimų žinių bagažas nėra didelis, o patirties trūkumas pasireiškia sprendžiant iškilusias problemas. Todėl kiekvienas mažiau patyręs darbuotojas kvalifikacijos kėlimo kursuose gali atrasti save, savo darbo braižą, savo stipriąsias ir silpnąsias puses, įgauti daug iki tol negirdėtų žinių bei pasisemti neįkainojamos patirties, kuri be abejones pravers ne tik darbe, bet ir gyvenime. Tokiu būdu nepatyręs darbuotojas galėtų ženkliai pagerinti savo darbo kokybę bei darbo tempus, o investicijos į tokį darbuotojo tobulinimą darbdaviui atsipirktų labai greitai.


meeting-469574_640Deja, yra labai sunku nustatyti mokymų teikiamą finansinę naudą. Rezultatus galima pastebėti tik analizuojant ilgesnį laikotarpį. Lyginant kelis laikotarpius iki mokymų su laikotarpiais po mokymų ir vertinant pasiektus rezultatus įvairiuose balanso straipsniuose bei kitose ataskaitose. Paprasčiau pardavimų srityje, kur darbuotojas atsakingas už pardavimus. Galima nesunkiai palyginti kiekvieno mėnesio darbuotojo pardavimo statistikas ir taip nustatyti, kokią finansinę naudą suteikė darbdavio investicija į darbuotojo kvalifikacijos kėlimo mokymus.

Jeigu darbuotojo kompetencija buvo tinkamai išnagrinėta ir nuspręsta, kokioje srityje jam labiausiai reikia patobulėti ir jam užsakyti būtent tie mokymai, kurių jam labiausiai reikia, tuomet, anot UAB „Interprekyba“ direktoriaus Augučio Kučinsko, darbuotojo rezultatai po mokymų daugeliu atvejų pagerės nuo 10 iki 20 procentų. Tačiau tokiam rezultatui pasiekti vien išbūti mokymuose neužtenka. Pasibaigus jiems darbuotojas turėtų kaip įmanoma greičiau pritaikyti gautas žinias bei darbo principus, nes kitu atveju visos žinios, gautos mokymuose pasimirš ir įmonės vadovams mokymai visiškai neatsipirks.


Apibendrinant kompetencijos kėlimo mokymus, galima teigti, jog tokie mokymai įmonėms gali būti lyg „gelbėjimosi ratas“, kuomet sunku rasti aukštos kvalifikacijos specialistų už prieinamą kainą. Mokymų pagalba galima tokius specialistus pasiruošti patiems ir investuotos lėšos į darbuotojų rengimą atsipirks su kaupu. Taip pat darbuotojų kvalifikacijos kėlimo nauda per kurį laiką gali išryškėti įmonės ataskaitose. Tikėtina, kad darbuotojas po mokymų sugebės pagerinti savo darbo kokybę, tempą ir našumą mažiausiai 10%. Tiesa, kiekvienas žmogus yra skirtingas ir iš kiekvieno jų negalima reikalauti vienodai gerų rezultatų. Tačiau apibendrinant mokymų teikiamą naudą, ji yra neabejotina  ir neginčijama.

Personalo mokymo išlaidų įtaka organizacijos finansams

Brigita Bukauskaitė